LARP - Láska, Akce, Rozedřená, Prdel

3. října 2011 v 21:52 | Kůzle |  Věci zajímavé

Přemýšlím, jak se dá sepsat něco, co pro vás hodně znamená a je to prakticky nepopsatelné do jednoho článku. Ale přesto se o to pokusím.

Jak někteří z vás ví, v mých početných zájmech vévodí larp. Tedy, lolitu mám velmi ráda, kor, když jsem poslední dobou začala navštěvovat srazy, nicméně larp pro mne znamená přeci jen něco trochu intenzivnějšího.

Už mnoho lidí se mne ptalo, co že ten larp vlastně je, a jak se na něj mohou dostat. Budu se vám snažit přiblížit co nejvíce prostředí larpu a všeho co s ním souvisí.


Na začátek si dáme trochu té teorie. Zkratka LARP je akronym anglického Live Action Role Playing.
Kde a kdy vůbec vznikl? Asi v semdesátých letech v Severní Americe, Evropě i v Austrálii nezávisle na sobě. Spočívá v rekonstrukci často nějakého fantasy světa ( například Pána prstenu, World od Warcraft, Warhammer ), kde se na danou akci přihlásí určitý počet hráčů. To většinou závisí na velikosti a známosti larpu. Každý larp je organizován skupinou organizátorů, která má na starosti zajistit, aby všechno dobře klaplo (to znamená zajistit místo - většinou nějakou louku a kousek lesa - , vodu, zdravotnickou výpomoc, vymyslí samotný příběh a questy atd..) Každý larp je jedinečný. Některý je zorganizován špatně, tudíž v závěru stojí za hovno. Ale to stává málokdy. Ovšem je lepší si přečíst alespoň nějakou recenzi.

Larp jako takový je akce, kde hráč se po celou dobu larpu snaží rozvíjet svoji postavu (její schopnosti, postavení apod.), pomocí toho, že plní určité questy (úkoly, které jeho postava by měla vyplnit), vyhrává souboje, nebo jinými způsoby se snaží svoji postavu vylepšit.
Nicméně, existují také bitvy. Bitva samotná je akce, která se tolik nezaměřuje na plnění questů jednotlivé postavy, nýbrž, člověk často bojuje za početnou armádu, která se snaží v bitvě zvítězit. Tudíž je více kolektivní. Já osobně preferuji bitvy, ale myslím, že pro ženy, je vhodnější larp, pokud neprahnete po boji :D


Bitva nebo larp trvá nejčastěji 3 dny. To znamená od pátku do neděle. Samotná hra většinou probíhá v sobotu ráno do sobotního pozdního odpoledne (cca 17:00) , nedělní hra končí o trochu dříve (cca 14:00). Bitvy jsou často ukončeny závěrečnou bitvou, kde si to rozdají všichni přítomní.

Je dobré, pokud ovládáte trošičku rolleplaying. To je naprosté vžití do vaší postavy (mluva, pohyby chování)..takže jste vlastně i divadelní herci.
Možná vás bude zajímat jaká věková skupina jezdí na larpy. Ale je to prakticky neohraničené. Jsou tak jak malé děti, puberťáci, tak také dospělí a i lidé například 50 víše. Takže jsou vítány všechny věkové kategorie.

Co se týče boje samotného, tak toho se nebojte, Buďto můžete jet za naprosto nebojovou postavu (mág, prostitutka, hospodská), anebo si zabojovat můžete, nicméně počítejte s tím, že na vás klucí budou hodní :D
Zbraně samotné jsou vyměkčené, dělány technikou starých mistrů (násada, karimatka, tavící pistole, molitan, kobercová páska, lak xD), takže to sní téměř nebolí. Všechny zbraně včetně štítů jsou pečlivě kontrolovány a schvalovány pro boj.
No a v nejhorším jsou tam lékaři.

Víte, abych vám řekla pravdu, nejsem žádnej fantasyofil. Ale i přesto na larpy/bitvy jezdím. A to z toho důvodu, že je to často nezapomenutelná akce. Ono když naproti vám stojí 200 lidí v armádě, v prefektních kostýmech, kde se schyluje k boji, tak je to prostě nádherný adrenalin. Hlavně jste celou dobu v přírodě, mezi přáteli a užijete si spoustu legrace.

Večer jsou často nachystané programy (fireshow, soutěže), no anebo si na některých akcích můžete sednou do larpové hospůdky. Je to opravdu nádherný pocit, když ve vzduchu cítíte oheň, kouř, vedle od ohně hrají kytary, flétny a housle a vy si vychutnáváte jinde nenapodobitelnou atmosféru. No anebo jste vožralí.

Je toho ještě mnoho, co k laprům a bitvám patří..ale myslím, že by to nestačilo ani na tisíce slov. Je to prostě komunita lidí, kde se snadno seznámíte, lidí s často stejnými zájmy a humorem. Pokud váháte, zda na larpy jet, jděte rozhodně do toho. Nebudete litovat. Registrační poplatek je mezi 100-300 kč a larpy a bitvy se konají snad každý víkend v roce.

Kdyby jste ode mne potřebovali poradit s něčím, kostýmem, určitým larpem, či zbraní, rohodně napište. Moc ráda odpovím. Nu, anebo jeďte se mnou, budu moc ráda :)

A teď se kochejte fotkami:

Azeroth 2007 - Naga
Azeroth 2007 - Blood elfové
Warhammer 2010 - démon (já xD)
Azeroth 2009 - Trpaslík - já xD Jsem správná trpaslice, nejdou mi vidět kotníky
Rytíři z Hellsinga (airsoft larp, ano i to existuje)
Warhammer 2010 - Skaven a démon.. všiměte si démonova úžasného kostýmku xD
Bitva pěti armád - Skřet , já xD
Bitva pěti armád - skřetí tábořiště
Azeroth 2010 - Naga
Azeroth 2010
Azeroth 2009 - Trpaslík
Bitva pěti armád 2011- skřetí armáda

Azeroth 2009 - Arakkoa
A můj naprosto oušoustohodný (rozuměj sexy) muž na Azerothu xD
Za fotky děkuji Rybanovi, Viperovi, Ardiemu a Patrickovi

A co vy? Znáte larpy? Jezdíte na ně? Pokud ano, tak kam a jak se vám tam líbilo? A pokud ne, lákají vás?

P.S.: Tohle je jen výtažek z fotek, můžete jich najít kvanta a kvanta

Jo..a příště bude Closet Cleaning
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alice-chan Alice-chan | Web | 3. října 2011 v 22:33 | Reagovat

Mě larp moc neláká, spíš airsoft. Ani nevím proč. Možná je to tím že nejsem orientovaná na tento typ fantasy.
Pár larpařů jsme měli i ve škole, podle mě to je hodně dobrá věc, jen osobně k tomu nemám moc vztah :)
Ale ani ten airsoft nemám moc šanci zkusit. Sama bych do toho nešla a přítel už neairsoftí :D

2 Kůzle Kůzle | Web | 3. října 2011 v 22:42 | Reagovat

[1]:Tedy k tomu fantasy..já to skoro taky vůbec neznám. Když jsem jela na Warhammer, tak jsem se ve vlaku tak mimochodem zeptala, co to vlastně jako je xD Ale vždyť jo, je to dost specifické, takže chápu, že to neláká.

Airsoft je fajn, když se nehraje s militaristama - teda alespoň můj názor - ale tedy podle mě se i na ten soft docela hosíš :)

3 Keiko.TR Keiko.TR | E-mail | Web | 3. října 2011 v 22:47 | Reagovat

ty jo a to mě by larp zase lákal :D vypadá to naprosto úžasně, ale i kdybych se jednou dostala domu a nááááhédou měla volný víkend, asi bych nejela, páč nevím, kde bych splašila kostým a všechny ty potřebné věcičky, co tě udělají takhle dokonalou :D a hlavně bych tam byla za debila, jelikož nevím ani fň o jakémkoli fantasy natož se vciťovat do nějaké role :D ale vypadá to hodně zajímavě a když by mě do toho někdo uvedl, tak bych to možná i riskla XD

4 Kůzle Kůzle | Web | 3. října 2011 v 22:54 | Reagovat

[3]: Až tu budeš, tak se ozvy,není problém jet s námi :) A s kostýmem si nedělej vůbec hlavu..ono se vždycky něco vymyslí, a prostěradlo je ultra přizpůsobivé ke každé postavě, která se na larpu/bitvě vyskytuje XD.
A co se týče toho rolleplayingu..ten obstará vždycky zbytek týmu xD
Jinak opravdu moc ráda do larpu zasvětím nové lidi a fakt myslím, že by tě to bavilo, protože je to nezapomenutelné a takové..jiné než všední život. :)

5 Keiko.TR Keiko.TR | E-mail | Web | 3. října 2011 v 23:05 | Reagovat

[4]: tomu věřím, je to naprosto perfektní :) takle jsem viděla jednou v Praze na nádru skupinku tak 15 lidí v oblčení ze středověku, byli tam jak děti, tak starší, dokonale oblečení, vyzbrojení... a vypadalo to úžasně :) no určitě se ti ohledně toho ozvu, až budu vědět nějak datum, kdy pojedu dom ;)

6 Cherri Cherri | E-mail | Web | 4. října 2011 v 2:28 | Reagovat

Týjo, Kůzlátko, děláš mi chutě.. Přemýšlela jsem o tom už dřív.. ale mám stejný problém, jako Keiko :D žádné hadéry :D :D a tak nějak :D :D
Ale děláš mi chutě a to velký..!! ^^

7 Mikako Mikako | 4. října 2011 v 9:16 | Reagovat

Na larpu jsem byla jen jednou a bylo to moc fajn. Jak jsi řekla zajímaví lidé, příroda, hospůdka a tak :). Jednou se tam vrátím, ale až se naučím zacházet s nějakou zbraní :D. Jinak teď jsem objevila, že v Praze začíná něco jménem Hra (http://www.fantasyplanet.cz/clanek/hra-nova-live-action-gansterska-v-praze-pr). Nevíš o tom něco? Patří to ještě mezi larpy?

8 Myra Myra | 4. října 2011 v 9:27 | Reagovat

Larpy jsou... prostě super, úžasné a kdo to nezažil, tak nepochopí ty návaly nadšení, zažranosti a awesomenosti toho, kdo aspoň párkrát jel a tu atmosféru tam zažil XD
Já mám problém že mám koníčky, které jsou dost finančně nákladné a tak se na larp (kam se samozřejmě nemůžu vydat s nějakým lame kostýmem, žejo => další finanční pálka) dostanu jednou, maximálně dvakrát za rok.

Ale moje srdce patří airsoftu, takže obrečím spíš to, že mi uteče nějaká softová akce než larp =)

9 Kůzle Kůzle | Web | 4. října 2011 v 10:57 | Reagovat

[6]: Hale holky,abych se přiznala, já taky nemám už žádné hadéry, co mě ten ichtyl nechal. Ale to nevadí, často stačí málo a vypadáte úžasně. Příští rok pojedeme za vampajry a to hodlám sestavit typicky gotický outfit s korzetem a čočkama,takže v tom fakt nic není. Můžeme udělat vampajr jednotku xD

[7]: No jo Zlenice, a ty zrovna stály za nic (hra), ale pravda že po hře jsme si to dost užily. A k tomu larpu..bude to jistě městská gangsterka, to znamená, že si budeš asi muset pořídit nerf zbraň (taková dětská věc, střílící molitan, ale když se nabarví, vypadá to úžasně). Ovšem, kdo to pořádá a jakou to má kvalitu, to opravdu nevím :)

[8]: Jojo! Přesně! A ono ale jednou,dvakrát za rok není zas tak málo..my taky jezdíme ,,jenom" 5x xD Já vím..a myslím, že airsoft se k tobě naprosto hodí!

10 Keiko.TR Keiko.TR | E-mail | Web | 4. října 2011 v 14:31 | Reagovat

[9]: vampajr jednotka??? do toho jdu XD a kdy že to má být??? :D

11 Kůzle Kůzle | Web | 4. října 2011 v 17:22 | Reagovat

[10]: Příští rok někdy v dubnu, přesný datum si nepamatuju. Jediný strašák tohohle období je, že v noci bude docela zima, tak to může některé lidi odradit xD

12 Wel Wel | 5. října 2011 v 10:33 | Reagovat

Já jsem spíše larpák orientovaný na světy než na bitvy - mám ráda tu potřebu diplomacie, taktiky, koexistence s druhými v mnoha škálách vztahů. Světy často mívají 3-5 dní a hrává se i vícehodinový systém - už jsem byla i na 24hodinovém ( není sranda, když vás přepadnou ve dvě v noci na nočním výletě za kadibudkou) ...ale svět - to je asi tak ideální - je sice potřeba více  času, aby se všichni opravdu vžili do rolí a zároveň je to i únavné, být neustále někým jiným....ale je to příjemná  zábava, mne maximálně uvolňuje.

Tvůj článek je fakt dobrej.

13 JAm JAm | 5. října 2011 v 15:02 | Reagovat

mě na larp dotáhla Wel... s velkou pomocí Mua.
A to hned na dva. Jeden v zimě, na odlehlý chatě, metr sněhu...XD Druhý na podzim, studený noci, kdy jediné, co mohlo zahřát byl "kompost"  (chápejte banda lidí na dvou matracích se vzájemně zahřejvajících, aby neumrzli).

Mám z toho tak trochu trauma... ale třeba mě časem napadne dojet i na nějaký další - víte já nesnáším zimu:D

Btw Fallout larp se mi fakt líbil...protože wel dělala bordelmámu :D

14 Bety Bety | 5. října 2011 v 16:15 | Reagovat

Já si vždycky chtěla nějaký LARP zkusit, ale u mě je problém, že se bojím cizích lidí, takže jsem zatím nenašla odvahu. Ale možná jednou se odhodlám a zkusím to.

15 Kůzle Kůzle | Web | 5. října 2011 v 17:00 | Reagovat

[12]: Já bych řekla že ty jsi typ, který to umí víc na larpech než bitvách. Já moc neumím politikařit, vše řeším hrubou silou,takže tyhle schoppnosti ti závidím xD Noční larp jsem ještě nezažila,ale musí to být něco. Díky moc :)

[13]: Fuj, na sněhu jo? TAk tam byste mě nedostaly XD Fallou je prej dost dobrej, no nevím, ještě jsem nezažila

[14]: Já to chápu, taky bych do toho asi sama nešla. Doporučuju najít nějakou skupinu ve svém okolí, kontaktovat je a začít s nimi jezdit. Seznam je tady : www.larp.cz

16 Teri Teri | 6. října 2011 v 18:44 | Reagovat

Na žádném jsem zatím nebyla, ale přesto je mám ráda. Mám pocit, že by mne to mohlo bavit.Ale spíš se jen koukám na fotky a tiše obdivuju ty kostýmy a všechno kolem. A doufám, že se na nějaký někdy dostanu. A kostým je podle mne někdy to nejmenší, pokud se opravdu chce :D

17 Myra Myra | 7. října 2011 v 9:02 | Reagovat

[16]: Promiň, ale to je jako říct, že u lolity je oblečení to nejmenší... Larpy jsou, bohužel či bohudík, právě o těch kostýmech. A pokud neděláš nějakého chudého vesničana s pytlem místo oblečení, tak je to oblečení jedna z těch top věcí, co tě jako postavu určuje.
Teda, možná na to má Kůzle jako zkušená larpařka jiný názor, ale mně se to s tím okostýmováním takhle vždycky zdálo =)

18 Kůzle Kůzle | Web | 7. října 2011 v 10:21 | Reagovat

Mno, podle mě to slečna myslela tak, že dobrý kostým je lehké udělat když se chce..jak já bych byla ráda kdyby to tak bylo. Jenže často jsou to hodiny a hodiny moření s tím :D

Ono celkově záleží, jakým způsobem je hráč založení. Někteří jsou třeba ,,jen šermíři", kteří jezdí x let ve stejném kostýmě a jde jim především o hru a halvně o šerm..no a pak jsou takoví jako já, kteří musí mít ten nejlepší kostým na larpu xD Takže spíš záleží, jakým směrem je hráč orientovaný.

19 Samotář Samotář | Web | 10. října 2011 v 14:41 | Reagovat

Takže... no... zvažoval jsem poměrně dlouho zda a jestli odpovědět... nakonec bych si dovolil svou reakci shrnout do několika bodů...

1)Larpy jsou bez omezení - Na první larp jsem jel v cca 15 letech a protože mám starostlivé rodiče, jela máma se mnou a hrála trainera na Mágské universitě... už tenkrát jsem potkával na larpech lidi staré, mladé, bezprsté a invalidní...

2)Larpů je tolik druhů, kolik je lidských snů - Světy, Bitvy, Družinovky, Post-apo, Městké larpy, Komorní larpy a mnoho dalších typů akcí odehrávajících se od klasické historie po Sci-fi... Existují Harry Potter larpy, Fallout larpy nebo larpy odehrávající se v 70´letech minulého století. Prostě si vyber vlnu a nech se unášet.

3) Kostýmy a ostatní Eq - Co spojuje horolezce a larpaře(potažmo většinu herců)? Jednoduchý fakt, že k vykonávání svého "koníčku"(eventuálně práce) nepotřebují nic kromě svých schopností a bot. Úroveň kostýmů šla všeobecně nahoru, ale nejni problém udělat dobrý kostým za pakatel, nemluvě o tom, že spousta larpařů má jeden základní kostým který doplňuje a upravuje podle potřeby akce na kterou jede.

4) Nejen bojem živ je larpař - larpařím přes pět let a za celou dobu jsem v přímém souboji porazil jen jediného nepřítele, proč? Protože jezdím primárně za kouzelníky, vrahy nebo jiné postavy které pokud nemusí, volí jinou cestu jak zvítězit, než se jen rubat hlava nehlava... prostě larp nabízí vždy alternativu pro "nebojovníky", stejně tak jako v reálném životě můžete otravného šéfa zabít nebo poslat krátký anonymní dopis na Finanční uřad či jeho manželce...

5) Jak začít - Jednoduše, prostě si najdi akci, zaregistruj se a užij si to...

20 Souxie Souxie | Web | 20. října 2011 v 12:23 | Reagovat

Já jsem taky dřív bývala tou, co by jela, ale nikdy vlastně neměla odvahu. To už je naštěstí pryč .. teď jsem samý con, rpg, larp a baví mě to :)

Btw, nejedeš teď o víkendu na Vandrárnu?

21 DiazKasey26 DiazKasey26 | E-mail | Web | 26. března 2012 v 17:08 | Reagovat

Cars and houses are not cheap and not everybody is able to buy it. Nevertheless, <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> are created to aid people in such hard situations.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama