Rýdujeme o sto šest

8. prosince 2011 v 23:05 | Kůzle |  Kecy kecy a ještě nějaké kecy
Co dělat v dlouhých nudných zimních večerech? Štrikovat? Koukat na telku? Kopat se do zadku? Možná to nebude úplně dle vašeho gusta, ale doporučila bych četbu. Nejen že povznáší, ale také obohacuje vaši slovní zásobu, vzdělává a v neposledním případě vás baví. Ale to vy už určitě víte.

Představím vám pár titulů, které jsem četla v poslední době a které mě bavily, tudíž je doporučuji. Budu moc ráda, když mi v diskuzi pod článkem, prozdradíte další litrární skvosty, které mi unikají.

Takže, jdeme na to:


1) Deset malých černoušků - Agatha Christie
Na tuto knihu jsem narazila při zkoumání Top hitparády knih na České databázy knih. Byla tam vychvalovaná až do nebes. Přiznám se, že jsem poprvé byla ke knize skeptická - přeci jen , Agátha, ta babka jak píše příběhy o tamté babce a tamtomu dědkovi s knírem. Ale přesto jsem si knihu půjčila. Kniha má asi přes dvěstě stran, takže jsem si její četbu vymezila tak na 4 dny. Přečetla jsem ji během jednoho dne.
Vypráví o skupince lidí (ale není to taková ta typická skupina mladých lidí která se vydala na hory, aby ji tam zmasakroval klaun s motorovkou), kteří se vydávají na tajuplné do hotelu na ostrov. Těch lidí je osm a každý z nich se na ostrov dopravuje zvlášť. A v tento moment se začínají osobní příběhy jednotlivých postav rozmotávat. V hotelu (není to starý hotel na indiánském pohřebišti, nicméně ultramoderní hotel bez temných koutů) se setkávají s manželským párem (komorná a komorník) a jejich počet se ustálí na desítce.
Určitě znáte říkanku Deset malých černoušků..a přesně v duchu této říkanky, jsou likvidovány jednotlivé osoby z celé výpravy až do poslední. Když jsem dočetla předposlední stránku, pořád jsem netušila, co je tedy pozabíjelo.

Kniha celkově je spíše psychologickým hororem s prvky nadpřirozena. Je napínavá, opravdu čtivá, no prostě úžasná. Rozhodně ji doporučuji, nebudete litovat.


2) Trilogie Pán prstenu - J. R. R. Tolkien

Abych byla vzdělaný fantazák, tak jsem šáhla po těhle titulech. Pána prstenů jsem před tím viděla jen ve filmové podobě a proto pro mne knižní podoba byla novinkou. Dopředu jsem byla upozorněna, že knihy nejsou moc záživné a že je mnoh lidé ani nedočetlo. Tak jsem se s chutí pustila do četby.

Příběh vám určitě představovat nemusím, nicméně po prvních pár stránkách jsem okažitě pochopila, proč mnoho lidí tyto knihy nedočetlo. Tolkien byl profesorem angličtiny, takovým profesorem, který opravdu svůj obor považuje za posvátný. Dokončení knih mu zabralo asi 20 let- Proto universum je neuvěřitelně obsáhlé.
Avšak ke knihám..první díl ( tedy Společenstvo prstenu ) jsem dočetla celý. Je jazykově opravdu složitý, barvitý a možná někdy až moc košatý. Celá kniha mi vlastně připomínala turistického průvodce. Tolkien byl samozřejmě vášnivý popiskář..jen popsání Roklinky mu trvalo 5 stránek . Z tohoto důvodu jsem nedočetla druhý díl, tedy Dvě věže. Opravdu jsme neměla nervy na to, číst půl knihy o tom, jak vypadá Mordor. Ale myslím si ,že pro někoho bude PP stravitelný, jen mně až tolik neseděl. Tím ovšem nesnižuji hodnotu tohoto díla - je úžasné.3) Vyhoďme ho z kola ven - Ken Kesey

Mnoho z vás ví, že kniha byla adaptována filmovým veledílem Přelet nad kukačím hnízdem. Z tohoto důvodu se čtenář, který film viděl, bohužel nevyhne srovnání. Vyhoďme ho z kola ven je úžasná knížka sama o sobě. Je chytlavá, psána realisticky, slangem a vtipem. Je zde krásně popsáno prostředí léčebny a nemocných lidí. Velkým rozdílem knihy je fakt, že kniha je vyprávěna z pohledu Náčelníka, ne tedy z McMurphyho. McMrphy samotný je popsán úplně jinak, než jak ho ztvárnil Nicholson - vysoký, statný, zrzavý Ir. Avšak ta vrchní sestra je stejná jedubaba, jak ve filmu. Úplně se vám z ní zvedá žaludek.

Takže rozhodně doporučuji, je to moc fajn.


4) Maškaráda - Terry Pratchett

T. Pratchetta většina z vás určitě zná. Já ho řadím mezi mé nejoblíbenější spisovatele. Jeho styl je velmi specifický a rozhodně nesedne každému, nicméně, ten, jemuž přijde na chuť, většinou přečte všechna jeho díla (kterých je cca už 50). Maškaráda vypráví příběh o čarodějkách, který je plný narážek, gagů a hlavně je neuvěřitelně vtipný. Příběh je parodií na Fantoma opery. Maškaráda bya přenesena také na divadelní prkna a musím říct, že inscenace se opravdu povedla. Takže doporučuji Maškarádu v jakékoliv formě.


5) 1984 - George Orwell

Tato kniha byla vyhlášena nejlepší knihou v dějinách. Když jsem tento verdikt uslyšela, hned jsem knihu sehnala a pustila se do čtení. Osobně upřednostňuji na první pozice jiné knihy,ale opravdu se této knize nedá upřít její kvalita. Myslím, že ji Orwell napsal někdy roku 1948..a přesto je kniha opravdu nadčasová a velmi čtivá. Příběh je proslulý, vypráví o Velkém bratrovi a absrudním režimu vládnoucím po celém světě. Některé teorie mne v knize fascinovaly (například Doublething). Kniha je opravdu velmi pesimistická, apokalyptická a děsivá. Nicméně tohle vše schovává za romantický příběh. Pokud váháte, běžte do ní!


6) Stephen King -Carrie

Stephen je klasika a Carrie také. Jedná se o jedno z nejstarších děl tohoto mistra hororu. Příběh vypráví o utlačované a šikanované dívce Carrie, která je vykořisťována svými spolžáky a extrémně věřící matkou. Carrie v sobě objeví telekinézi a celému městu se mstí..prostě úžasný, krvavo-psychologický horor. A Carrie jsem fandila..


7) Dracula - Bram Stoker

Titul na který jsem se obzvláště těšila - proslulý Dracula.Draculu jsem viděla jen ve filmové podobě a proto mě zajímala i jeho literární podoba. U díla je zajímavé, že Stoker nikdy v Rumunsku nebyl a barvitě ho popisuje dle turistických příruček. Popravdě to na díle je trochu poznat. Celá kniha je čtivá , čtenáře pohltí do napínavého příběhu. Má přes 550 stránek, ale zvládnete ji za chvíli. Co mě zaujalo je fakt, že Dracula v knize není ani moc charismatický - je to jen upírský bastard. Mnohem charismatičtější je dr. Van Helsing nebo J. Herker. Celá kniha je opravdu pěkná a vyznavačům upírské tématiky se bude líbit.


A co hodlám číst v následující době? Brousím si zuby na Alenku v říši divů, na Asimova, na Den Trifidů , Čapka a taky..Harryho Pottera..asi po sto dvacáté páté xD

A co vy? Máte pro mě nějaké zajímavé knihy? Sem s nimi !
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alice-chan Alice-chan | Web | 9. prosince 2011 v 10:06 | Reagovat

Agatu Christie jsem chtěla číst už dávno a myslím že jsem si právě zvolila knihu. :D Hercula Poirota i slečnu Marplovou mám ráda. Musím se přiznat že Jane Marplovou mám o fous radši :D
Pána prstenů jsem zkoušela číst taky, když mi bylo kolem 14. let. Hobita jsem zvládla jedním dechem, společenstvo prstenu taky a i 2 věže jsem nějak přelouskala, ale ten mordor jsem taky radši vynechala :D
Já momentálně jsem v trochu odbornějších knihách. Čtu Paralelní světy od Michia Kaku. Mezi tím sleduju ještě dokumenty kde tento vědec vystupuje a všechno je to děsně zajímavé. Čtu to pomaličku a postupně. Fyzika na této úrovni a různé teorie jsou vpodstatě takové fantasy.
Do budoucna bych si stejně jako ty moc ráda přečetla něco od Asimova a tak. Stejně to čtení v poslední době zanedbávám

2 Evelína Evelína | 9. prosince 2011 v 12:53 | Reagovat

Achm knížky! Kéž bych na ně měla více času. Co bych doporučila já a není to xlet, co jsem je četla jsou:

Léto na krásném bílém koni (W. Saroyan) - kouzelné, místy absurdní(takovým tím milým způsobem (povídka Kočka)), vyprávění z jeho dětství.

Jedenadvacet polibků (R. Dahl) - Pro všechny milovníky černého humoru, nečekaných point a lehké sci-fi

Sapkowského trilogie z doby husitských válek - je to úplně něco jiného než Zaklínač a je to dobře! Knížka plná krásných českých jmen, lehce "kronická", místy tedy trochu zdlouhavá ale jinak kráásná

Jinak z titulů, které jsem četla a líbily se mi: Kdo chytá v žitě, Pravidla moštárny, Čingischán (Iggulden)a Sto roků samoty,... a dál raději nic, to bychom tu taky mohly být do rána a nezbyl by čas na to rýdování :D

3 Sandie Sandie | Web | 9. prosince 2011 v 13:03 | Reagovat

Maškaráda a Drákula jsou mí oblíbenci :) Od Prachetta vřele doporučuju Carpe Jugulum (pokud jsi ho ještě nečetla, je to děsně vtipné :D). Co se týká Pána prstenů, tak právě dvojku jsem zhltla dvakrát, milovala jsem ji komplet, ale třeba jedničku jsem kvůli těm popisům tak trochu šidila :)) Každopádně trilogie je celá super. No a Deset malých černoušků si určitě najdu, zajala mě!

4 TSal TSal | 9. prosince 2011 v 13:28 | Reagovat

Jo, PP... skončila jsem někde uprostřed třetího dílu, protože dál už jsem nemohla ani slovo. Přišlo mi to moc roztahané a tím teď nemyslím jen popisné scény. Celý děj se moc táhl... Proto jsem měla problémy dát i film.

5 Tereza Sariel Tereza Sariel | Web | 10. prosince 2011 v 11:33 | Reagovat

Tak ze tvého výčtu jsem se pokoušela o Pána prstenů a Vyhoďme ho z kola ven. Bohužel mě to nechytlo a knížky jsem zavřela a nedočetla... Zato Draculu jsem přečetla jedním dechem a i od Pratchetta už mám něco málo načteno.
Dneska už ale prakticky nemám čas na čtení mně milé literatury. U mě je to už jen samá filosofie (hlavně Patočka nebo Heidegger) a sem tam jen nějaký časopis (kde je ale stejně víc fotek než textu :D). Šíleně se proto těším, až konečně dostuduju a budu si zase moct pokračovat ve zdolávání svého seznamu knih, které musím přečíst. :)

6 Kůzle Kůzle | 11. prosince 2011 v 19:57 | Reagovat

[1]: Já jsem se přiznám, že jsem paní Marplovou ještě nečetla a docela mě to mrzí, myslím si ,že bude také kouzelná :)Děkuji za tipy..já se přiznám, že bych měla číst povinnou literaturu, ale hold, prostě čtu literaturu svou..snad se mi to nevrátí o zkouškové XD

[2]: Ooo..děkuji za tak úžasný výčet děl, určitě po něčem šáhnu, obzvláště to první ídlo zní dobře.

[3]: Ano ano..Carpe Jugulum považuji za jedno z nejgeniálnějších děl od Pratchetta, hned po Soudných sestrách (jsem hold čarodějkofil xD) Nicméně Tvůj um zhltnout PP opravdu oibdivuju xD

[4]: Přesně..jsem ráda, že nejsem jediná xD

[5]: Nedivím se ti..opravdu, filosofická díla jsou na mě moc a tak doufám, že budeš moci co nejdříve číst, něco co máš alespoň trochu v oblibě XD

7 Wel Wel | 11. prosince 2011 v 21:09 | Reagovat

Máš dobrý vkus. Mě Prattchett v poslední době naopak velice příjemně překvapil Nevídanými akademiky. Mohu doporučit a pražské Divadlo V Dlouhé, které Maškarádu a Soudné sestry hrajem, také doporučuji

8 Evelína Evelína | 11. prosince 2011 v 22:28 | Reagovat

[7]: Přiznám se, že se mě Soudné sestry v Dlouhé zase tak nenadchly. Nevím proč, ale vlastně se mi líbil jen ten začátek (pobíhajcí strom) a pak už to na mě bylo moc uječené. Na druhou stranu, byla jsem z té party jediná. Ostatní byli nadšení (a to nečetli knížku)

9 Vrána Vrána | 12. prosince 2011 v 12:27 | Reagovat

Já knížky miluju, vlastně jsem asi to čemu se říká knihomol :D A s tvým výběrem jsem se celkem ztotižnila. Akorát od A. Christie jsem četla asi jen tři krátký povídky, takže tam bych to měla dohnat :D A ještě jsem se nedostala ke Kingově Carrie, ale jinak je to můj oblíbenej autor. Miluju od něj třeba Dlouhý pocho nebo Misery.
A Pratchetta a jeho Zeměplochu se snažím číst chronologicky, ale zatím jsem skončila u Erika, takže do Maškarády mi zatím ještě několik knížek chybí :D
Jinak jsem četla všechno z tvýho seznamu a každá knížka je skvělá. Ale nejvíc mě asi zasáhlo 1984, po kterým jsem byla týden v těžké depresi :D

10 Quiquilla Quiquilla | Web | 12. prosince 2011 v 18:48 | Reagovat

Knížkýýý! :D No, Pán prstenů je moje láska. Hobita jsem četla už tak v osmi, ke Společenstvu jsem se dostala kolem 12, zhltla jsem to strašně rychle, Dvě věže taky, ale uznávám, že Návrat krále je fakt už jen pro otrlý, protože i mně jako fanynce to dělalo potíže dočíst. Jsou tam úžasně záživný pasáže o válčení a tak vůbec, ale pak tam zase třeba celou kapitolu kecají o politice a takhle se to střídá. A Silmarilion taky mám ráda :)
Jinak další srdcovka je Wilde. Podle mě je to prostě u nás hrozně podceňovanej autor. Zbožňuju ho.
A 1984 je další z mých oblíbených knih. Je to sice dost psycho, ale zaprvé je vážně čtivá a za druhý to prostě na člověka pořádně zapůsobí.
Jinak z toho, co tu máš, tak A.Christie moc nemusím, ale tohle nezní špatně, na Vyhoďte ho z kola ven jsem se chystala už před nějakou dobou a ani nevím proč jsem se k tomu nakonec nedostala. Pratchett je klasika :)) Uznávám ale, že zas tolik toho od něj přečtenýho nemám - na stranu druhou, on těch knížek už má tolik, že než to dočtu, půjdu do důchodu :D
Carrie jsem kdysi četla a vím, že se mi to děsně líbilo. Když jsi mi to tak připomněla, možná si to přečtu znovu, už si z toho pamatuju polovinu.
A Draculu jsem nečetla, ale taky jsem chtěla. No jo no, málo času... :D
Jinak, Den Trifidů, to se mi líbilo, ale taky už je to sto let, co jsem to četla, taťka to miluje :) A Harry? Hele, přiznám se, že jsem ho nedočetla :D Došla jsem asi do půlky 4. dílu, kterej mě ale tak znudil, že o další už jsem se nesnažila :D
A chystám se na knížky od Sarah Waters!!! Miluju ji! Četla jsem bohužel jen kousky z jejích knih, ale strašně chci Zlodějku pod stromeček :) A chci si konečně přečíst Ženy, které běhaly s vlky. A je toho hodně, ale už takhle je to mega komentář :D
Jo a ještě mám úchylku na knížky od Meg Cabot - hodně lidí si myslí, že jsou to jen dívčí románky, ale nejsou, to bych nečetla :) Hlavně sérii Mediátor miluju.

11 Flea Flea | 17. prosince 2011 v 15:57 | Reagovat

Carrie i Draculu jsem četla :)
Nevím na jaký typ knihy máš náladu, ale humoristická je moc pěkná Hrdý Budžes. Určitě ji znáš je i jako divadelní představení. Válečná absurdnost je Hlava XXII. Učí se o ní ve škole a je fakt žůžová. Já se smála skoro pořád a ve vlaku jsem musela působit jako freak. No a samozřejmě vše od Gaimana je velmi doporučováno :)

12 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 7:11 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama