Ing. Pitomec

28. února 2014 v 10:55 | Kůzle |  Kecy kecy a ještě nějaké kecy
Hezký den milý čtenáři,

Dneska se dotknu takové problematiky, která mě trápí. A také tu konečně nebudu mít obrazové téma (i když je tu mám už připravené).

Jak někteří víte, jsem v prvním ročníku inženýrského studia..studuji vysokou školu. Na tom není vůbec nic zvláštního a jelikož v posledních letech byl vysoký nárůst vysokoškoláků, dá se říci, že je to takový normální stav. Jenže, já studii vysokou SOUKROMOU školu. Tohle slovo je pro mnoho lidí v naší zemi, jako červený plápolající prapor pro býka.


Na jednu stranu se jim ani asi nedivím. Všeobecně panuje přesvědčení, že lidé, co mají vystudovanou soukromou školu si vše zaplatili, mají titul, jinak jsou ale blbí jako tága. Panuje přesvědčení, že soukromé školy jsou jednodušší a že po studentech toho málo chtějí. Panuje přesvědčení, že soukromé školy studují jen bohatí lidé.
Myslím,že na všem je trochu pravdy, ale zároveň je to ve skutečnosti trochu jinak.


Co se týče zaplacení si titulu, jediné, co jsem platila, byla akorát faktura za studium..za to,že mi bylo umožněno studovat. Nikdy jsem nedostala fakturu s nadpisem "titul" a moji kolegové také ne. Jinak řečeno, nejsem si vědoma, že by si někdo na naší mostecké pobočce něco zaplatil, něco jiného než to, co se platí obvykle.
Co se týče náročnosti studia, určitě jsou mnohem těžší školy a je jich hodně. Myslím tím,třeba technické, biologické, či jiné obory. Jenže, když mi někdo řekne, že je to hrozně jednoduché a vystudoval by to každý blbec, zrovna v procesu, kdy do sebe cpu grafy a samým zoufalstvím po osmi hodinách studia brečím, že to nejde a že se na to můžu vykašlat, tak to opravdu zamrzí. Učím se..a to dost. Stejně tak se učí moji kolegové. Navíc na škole, potažmo ve skupině je nás velmi málo, protože jsme komornější pobočka,takže učitelé nás nutí k proaktivnímu přemýšlení a uvažování nad problematikou věhem výuky. Také jazyky pak máme více intenzivnější.
Co se týče možnosti sudia pouze u bohatých lidí..tuto školu jsem si vybrala ze dvou důvodů. První byl takový, že mě velmi baví můj obor a chtěla bych se s ním jednou živit. Druhý byla takový, že jsem v situaci, když jsem nastupovala na vysokou školu, prostě neměla na studium v Praze (ač státní školy). Všechno jsem si pořádně vypočítala a došla k závěru, že pokud zůstanu na mostecké soukromé škole, budu mít o více než polovinu menší výdaje, než na škole státní v Praze.

Nechci říci, že soukromé školy jsou nějaké terno, nebo že jsou lepší než státní. To vůbec ne. Jen mě mrzí všeobecné stereotypy panující v naší společnosti (i když ano, mají opodstatněný základ) "máš-li soukroromou školu, jsi jen pitomec, co si vše zaplatil". Myslím si, že to tak rozhodně není u všech a když si osobně sáhnu do svědomí, vím že se učím velmi poctivě. Děsím se toho,že takový postoj by třeba měl i můj potencionální zaměstnavatel. Jsem toho názoru, že v závěru by měly rozthodovat schopnosti, inteligence a dovednosti člověka.

Naše škola není rozhodně nejtěžší, ani asi těžká (nemohu to porovnat), ale ,že by to byla procházka růžovým sadem se také nedá říci.
Další kapka do poháru "neseženeš práci" přibyla a já propadám většímu zoufalství , než předtím.

A to vše po jednom nechtěném přečtení názorového fóra na téma "soukromé školy".

No co, stejně budu péct maximálně kaiserky v Tescu.

Vaše stále pozitivní Kůzle ^^
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vrána Vrána | Web | 28. února 2014 v 18:54 | Reagovat

No podle mě mají soukromé školy špatnou reputaci, protože drtivá většina z nich se věnuje věcem, za které by člověk jinde titul nedostal (např. univerzita Josefa Škvoreckého, kde se může člověk věnovat psaní beletrie) nebo je to jak některé školy v Brně, kde si člověk platí pokusy a má jich tak dvakrát tolik než my na státní. Takže myslím, že sem tam některé soukromé školy budou stejné jako ty státní, ale bohužel jich moc nebude :-( Já byla na soukromém gymplu a taky jsme byli normální. Na druhou stranu to byl jediný normální soukromý gympl v Brně a po výměně ředitelů, je teď úplně na...

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 28. února 2014 v 19:15 | Reagovat

Předsudků se bohužel fakt blbě zbavuje (mimochodem, mám pocit, že zrovna pro tu vaší školu jsme s tátou překládali do angličtiny už celkem dost anotací k bakalářkám. :D) I když, znám jednoho pitomce, který se mnou nějakou dobu chodil na základku a který pak šel na dubský gympl, u kterého jsem si téměř jistá, že tam opravdu šel s tím, že jinam by ho nevzali a tady mu to tatíček, neb se vždycky tvářili jako těžká honorace, hezky zatáhnul. Já osobně celkově nemám ráda, když se někdo snaží tvrdit, že tahle škola, případně obor, je lepší a tamta je horší, že je něco těžší a něco lehčí. Podle mě to záleží na každém jednotlivci a přece nebudu jenom proto, že studuji na jedné fakultě, tvrdit, že ostatní jsou lehčí. To je přece blbost.

3 Kůzle Kůzle | 1. března 2014 v 0:40 | Reagovat

[1]: Hm, myslím,že podle těchto kritérií  by se do podobné kategorie řadila i naše škola, jelikož nám umožňuje studium marketingu, který se tuším nikde jinde (kromě ještě jedné soukromé ve Zlíně) neučí. Co se týče dalších pokusů, u nás máme celkem tři, s tím,že třetí je před komisí..nevím, zdali je to standardní postup.
Takže nejspíš podle této klasifikace je považována "za tu špatnou a lehkou", což mi tedy vzalo zbytek iluzí :(

[2]: To souhlasím, také si myslím,že je takové tvrzení dosti subjektivní a některé obory se zkrátka porovnávat vůbec nedají. Bohužel spousty studentů má tendenci srovnávat a trochu se povyšovat nad ostatními obory.

Děkuji za příspěvky.

4 Vrána Vrána | 1. března 2014 v 13:29 | Reagovat

[3]: Tak marketing a vystudovaný spisovatel beletrie je trochu něco jinýho :D arketing apod. se málokdo naučí sám, ale k tomu, aby se ze člověka stal dobrý spisovatel mu 3 roky studia stejně moc nepomůžou.
A 3 pokusy jsou normální (podle požadovaných kreditů apod., ale co vím, tak 3 pokusy jsou jak na MU tak na VUT v Brně), ale sprominutím 5 nebo 6 pokusů za semestr je opravdu trochu moc :D

5 Kůzle Kůzle | 2. března 2014 v 11:25 | Reagovat

[4]: To máš naprostou pravdu. Opravdu jsem netušila,že se tu takový obor dá studovat a jsem u toho vcelku zmatena, protože, jak píšeš, spisovatelem se nedá vystudovat :D Aha,tak to si také myslím,na šest pokusů to musí dát už opravdu každý.
Nevěděla jsem,že na některých školách to vypadá takto, v tom případě se vůbec nedivím, že mají takovou to pověst :/

6 Vrána Vrána | Web | 2. března 2014 v 11:46 | Reagovat

[5]: Právě, pokud je soukromá škola, kde se jede podle normálních pravidel a jsou tam obory, na které člověk musí studovat, tak je to podle mě OK. Osobně bych nic neměla proti tomu, kdyby to bylo jak v zahraničí, a člověk si za opravdu kvalitní školu platil. Ale velká část škol to prostě bere tak, že ty děcka nechá prolézt, když to platí, což je smutné.

7 Shiki Lucy Shiki Lucy | Web | 3. března 2014 v 1:15 | Reagovat

když nad tím přemýšlím,tak placená škola by měla být těžší. Platit si za studium navíc,které na státní není. Takle by to podle mě mělo být.

Ovšem doslechla jsem se pár věcí a bohužel to tak není. Školy dokonce,aby žáci chodili vůbec do školy dělají akce : Kdo bude mít vyznamenání bude platit o polovinu méně. Vlastně nechávají prolézt většinu,aby škola měla peníze a to dokonce i u přijimaček ,kde se kamarád hlásil na uměleckou na grafika ,kde skládal zkoušky z kreslení. On neumí kreslit a a a dostal se tam.

Já doufám,že se to časem zlepší a člověk bude posuzován za to,co umí a dokáže. A né,jestli platil či ne.

8 Kůzle Kůzle | 3. března 2014 v 20:06 | Reagovat

[7]: Přesně tak, to je ten problém ,který shazuje pak i ostatní soukromé školy. Ono je to logické, ale podle mě by také studium na takových školách mělo být těžší.

Také doufám,snad to při hledání práce nebude taková bariéra.

9 illogicalchick illogicalchick | Web | 11. března 2014 v 22:39 | Reagovat

Myslím si, že takovouhle reputaci soukromých škol má na svědomí především starý dobrý hrozný UJAK.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama