Zápisky mentálně postiženého člověka

3. března 2014 v 19:37 | Kůzle |  Kecy kecy a ještě nějaké kecy
Hezký den milí čtenáři,

Mohu říci,že celý život jsem měla podivné koníčky. A vy jistě také, neb je mi jasné, kdo sem převážně chodí *mrk*. Vždy mě nadchlo něco, co nebylo zrovna obvyklé, ale ne z principu, nýbrž to byla přirozená reakce. Dělala jsem několik let Allkampf-Juitsu, což byl japosnký bojový sport, potom jsem se nadchla do astronomie, pořídila jsem si potřebné vybavení a zkoumala a zkoumala (dokážete si určitě představit pochybné výsledky, které z toho vznikly), po astronomii přišla záliba v larpu, v podivné literatuře a filmografii, po které jsem objevila Japonsko a jeho obsáhlou pop-kulturu.
Všechny tyto koníčky se míchaly s extravagantním oblékáním, ve kterém jedu už od deseti let a vcelku velmi uzavřenou povahou a sklony k samotářství. Není to nic zvláštního a takových lidí je mnohem víc (a mají třeba zajímavější koníčky)..nicméně proč to tedy píši?

Nikdy jsem se nesetkala s tak negativními reakcemi na mou osobu, jako v poslední době. Co se týče lolity, už jsem si také vyslechla spousty pokřiků, posměšků a urážek, ale nikdy nebyly tak pro mě nepříjemné, jako reakce ohledně BJD koníčku. Je to jednoduché - když jste v lolitě, nebo děláte cokoliv neobvyklého, smějou se vám většinou kolemjdoucí "civilisté", u nichž si to prostě vůbec neberete a jen se tomu zasmějete.Nicméně u BJD koníčku je to něco jiného. Poprvé jsem se setkala s velikým nepochopením ze strany mé rodiny a ze strany také přátel a přítelovo rodiny. Všechny tyto reakce mne velmi zamrzely.
Moji rodiče jsou v pohodě, ty si na tyto věci zvykli a berou to (i když si ze mě dělají srandu,ale to mi nevadí), ale babička i s dědou to nějak nemohou snést a vždy, když se jejich sousedka zeptá, zdali budou vnoučata (ne, opravdu nehodlám mít v nejbližší době děti), tak odvětí :" Ona nebude mít děti, ona má ty drahé panenky". Smutné je,že to nemyslí moc ze srandy, ale spíše vážně. A pak jste u jejich sousedů za freaka a divně na vás koukají, když jdete kolem. To samé mé tety (kterým to navykládala právě babička).
Když se druhý děda z máminy strany mě včera ptal na podrobnosti ohledně tohoto koníčku, snažila jsem se mu ze všech sil vše nejlépe vysvětlit, nicméně měla jsem pocit,že házím hrách na zeď a děda se na mě koukal s takovým smutným pohledem, což mne také zamrzlo a raději jsem rychle odvedla hovor jinam.
Přítelovo rodina si o mě tak trochu myslí, že veškeré peníze utratím za dollky (myslí tím,třeba i ty naspořené na bydlení) a že jsem snad magor. Tahle domněnka mne tedy také odzbrojila.

Někteří přátelé to odsuzují také, kamarád mi vysloveně začal nadávat, jakto, že mohu utrácet za něco takového..paradoxem je, že on je silný kuřák, načež jsem se tomu podivila zase já.

Vypadá to, jako když tu ze sebe dělám chudinku, ale já vážně nedokážu pochopit, proč s tím lidé mají takový problém. Chodila jsem kdysi na punkové koncerty, měla dredy, piercingy a obarvenou hlavu (ovšem nikdy jsem nechlastala, nekouřila a nedělala průšvihy)..ale nic z toho ostatním nevadilo tolik, jako panenky (vidíte ten paradox? :D)

Nedávno se u nás v komunitě strhla debata na téma "přijímání vašeho koníčku". Zjistila jsem, že spousty dollkařek má s tímto problém. A co víc, jedna z nich se na svém osobním profilu,tak nevinně zeptala, zdali tato záliba někomu z jejích "přátel" vadí. Strhla se tam neuvěřitelně dlouhá hádka, kdy nás tam asi tři osoby označily za mentálně nevyspělé, infantilní, psychicky nemocné léčící si své komplexy a freaky, kteří si nikdy nezaloží rodinu. Byla tam také zmínka o tom ,že naše inteligence je malé a v životě to moc daleko nedotáhneme.
Opravdu mne překvapila údernost reakcí a diagnostikování psychických nemocí na dálku.

Budu se opakovat, ale kde je problém?
Ubližuji ostatním lidem kvůli svému koníčku? Ne
Omezuji nějak jejich osobní svobodu? Ne
Porušuji právo nebo morální pravidla? Ne
Znečišťuji prostředí? Ne

Naopak, tento koníček mne přivedl ke spousty dalším. Kvůli BJD jsem se pustila k zdokonalení angličtiny, našla si spousty nových přátel, naučila jsem se objednávat ze zahraničí, učím se šít, učím se fotit a pracovat s grafickými programy, chodím častěji ven, když potřebuji fotit, konečně se kreativně mohu vyjádřit, učím se kreslit, brousit a modifikovat, navrhovat oblečení, tak kde je problém?

Problém je v tom, že jsme dospělé a v očích lidí si "hrajeme" s panenkami a máme k nim určitý druh vztahu. Jenže vysvětlete jim, že si nehrajete, vysvětlete jim, že to nejsou panenky, že to nejsou hračky..nevysvětlíte nic.
Ke každé neobvyklé věci se váží předsudky, vím to, ale nechce se mi to poslouchat a už vůbec ne od blízkých lidí.

Rozhodla jsem se toto téma naprosto ignorovat a až přijdou na návštěvu, zakryji dollky kusem látek, ať na ně nevidí. Nicméně nikdy se dollek kvůli ostatním lidem nevzdám.. a i kdybych (podle slov Erizu) háčkovala oblečky na kaktusy, může to být všem jedno, let's be freak.

A co vy? Máte také problém s přijímáním některého ze svých koníčků? Setkali jste se s negativními reakcemi?
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Křehká Figurka Křehká Figurka | Web | 3. března 2014 v 21:20 | Reagovat

Tyyyyyjo japonský bojový sport, to je něco....(to mi připomíná, že bude v Ostravě festival japonských bojových sportů :D - přijeď se ukázat!). Vážně to muselo být roztomilé zkoumat a zkoumat astronomii :3 Nemáš někde fotku ze svých extravagantních 10 let?? Tu bych ráda viděla ^^
Nicméně mě to další kvůli tobě moc moc moc mrzí. Babička je hrozná, nechápu, jak to někdo může o své rodině takhle vykládat....Máš pravdu, často je to jako házet hrách na stěnu, možná třeba jim jinak než slovy dokázat, že nemají pravdu...pro babičku asi těhotná nebudeš to je jasné, ale třeba udělat nějaké gesto vůči rodině od přítele. Je to těžké a moc ti držím palce, abys to všechno překousla, protože okolí jde ignorovat lépe než nejbližší.

2 SakuKira SakuKira | Web | 3. března 2014 v 21:33 | Reagovat

Tak s negativníma reakcema na moje koníčky jsem se setkal u spousty lidí, ať už šlo o módu, hudbu, sbírku plynových masek, umění,lego, anime a manga a hromadu jiných podivností a zálib, který jsem kdy měl. Teď zas pro změnu lepim miniatury letadel z druhý světový války a je to něco co mam doma, takže na to nikdo nic neříká.  Ale vim, že by to pro spoustu lidí byly vyhozený peníze. Vykašli se na to, co si ostatní myslí, jsou omezený. Dělej, co tě baví a neřeš nikoho. Je mi jasný, že co se týče rodiny, to je nepříjemný, ale až budeš mít jednou děti, pochopí, že i BJD jdou skloubit s normálním životem. :)

3 Shiki Lucy Shiki Lucy | Web | 3. března 2014 v 22:27 | Reagovat

Mám takovou obří černou krabici,kde jsou všude puntíky a jahůdky tak ukrývám vzpomínky ,co se týče conů. Většinu věcí v tématice a cosplay mám ve skříni ..nechci,aby mi do toho někdo zasahoval. Návštěvám plně stačí japonská vlajka na zdi a už jim to plně stačí.

Ovšem,co se týče kritiky tak s přímou jsme se nikdy nesetkala.Dokonce i tátovi kamarádi,co viděli mou zbran mě pochválili a žasli.

Jak to tak čtu,myslím že problém bude v lidské závisti. BJDs jsou drahý koníček ovšem když to porovnáme třeba s airsoftem-vychází to tak nějak plus/mínus stejně ,ale tohle je přece sport to už berou lidi v pohodě. Vlastně myslím že kdybys "sbírala" cokoliv dražšího,co třeba jen stojí doma budou všichni mlet to stejné.

Ovšem to s dětma mě to spíš pobavilo a připomněla mi to jednu spolužačku,která mi celou cestu do Prahy vysvětlovala proč je nejlepší mít v 18 letech dítě ikdyž na něj nemá peníze. A to že nemám ráda děti je hřích. Poslouchat to hodinu,to mě ještě víc utvrdilo že chci ještě víc dělat své koníčky a užívat si.

Podle mě by každý měl dělat,co miluje.Jasně, v mezích zákona :D Já ti přeju další krásné BJDs :3

4 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 4. března 2014 v 8:07 | Reagovat

Podle mě se v téhle naší "branži" (co se Japonska, anime & mangy a conů týče) se s nějakou tou negativní reakcí setkal asi každý. Někdo holt dá peníze za chlast nebo cigára, někdo je dá za sportovní náčiní, někdo je holt dá za BJD. Světu tím nijak neškodíš a komu se to nelíbí, ať si klobouk políbí. Ale chápu, že takovéhle reakce od rodiny dost zamrzí a zabolí (díkybohu, že u mě mají jenom občas tendence se ptát, jestli se nebudu vdávat ... a to ještě spíš ze srandy). Vysvětlování tady asi nepomůže, pokud ho oni sami nebudou chtít slyšet a pochopit.

5 Ely Ely | Web | 4. března 2014 v 10:43 | Reagovat

Je mi moc líto, že se setkáváš s takovými negativními reakcemi. Chápu, že jsou pro lidi BJD něco nezvyklého, s čím se pravděpodobně ještě nesetkali, ale nikdy neporozumím, proč musí lidé reagovat agresivně a někomu ubližovat. Samozřejmě, jak píšou ostatní, i já se setkala ve svém okolí s hloupými reakcemi hloupých lidí na své neobvyklé zájmy, ale vždy to byl jeden dva blbečci a ne majorita, natož nejbližší rodina.
Nechápu, proč někteří mohou utrácet desetitisíce za elektroniku, drahá kola, kosmetiku, sběratelské figurky a já nevím za co ještě, kdežto na BJD se dívají skrze prsty...?
Netuším, jak bych ti mohla pomoct, ale chci ti vyjádřit alespoň morální podporu, takže - ignoruj je a dál žij tím, co tě baví! Držím pěsti <3

6 Vrána Vrána | Web | 4. března 2014 v 13:06 | Reagovat

Je to strašný. Jak říkáš, nikomu tím neubližuješ a jsou to Tvoje peníze, a pokud tím neděláš nepříjemnosti nikomu dalšímu, tak je jen na Tobě, kam je chceš dávat. Navíc každý má něco, kam ty peníze vráží, a jak správně říkáš, tak kouření nebo chození každý týden několikrát do hospody je horší než panenky. Ale je skvělé, že se nechceš svého knočku vzdát. Ukazuje to na jejich omezenost, a ne na Tvoji, takže dál dělej to, co Ti přináší radost :-) A já Ti můžu jen dál fandit :-)

7 Kůzle Kůzle | 4. března 2014 v 22:23 | Reagovat

[1]: No bylo to opravdu zajímavé,ale už jsem toho spousty zapomněla, což mě moc mrzí. Jinak fotky někde určitě budou, ale já doufám, že tam také zůstanou a nikdy nespatří světlo světa, protože to byla vcelku hrůza :D
Moc děkuji za povzbudivý komentář, je to přesně tak, jak píšeš.

[2]: Máš pravdu, zrovna ty jsi také "specialista" na zvláštní koníčky a to myslím jen v dobrém :D Snad ano, prarodiče vypadají zatím neústupně,ale třeba jednou změní mínění. Děkuji moc za komentář.

[3]:Jé, krabice plná jahůdek a vzpomínkových předmětů na cony? Tak to zní více než úžasně xD
Jinak je mi to jasné, spousty lidí se musí strašně divit, proč tam má japonskou vlajku místo české.

Hm asi ano, lidi právě vždy nejvíce šokuje jejich cena (i když já třeba je až tak drahé nemám, protože tenhle koníček beru trochu jinak). Vidí v tom prostě jen věc/hračku, co prdnu do police a na kterou padá prach. Je těžké je přesvědčit o opaku.
To s tou spolužačkou zní tedy docela děsivě,ale každý to má asi jinak xD
Moc děkuji ♥

[4]: Ano přesně tak, a paradoxem je právě to ,že nejvíce se nad tím divý lidi, co utrácejí peníze za věci, které zase pro mě jsou nesmyslné, jako je chlast, cigára, předražené oblečení..ale samozřejmě bych si nikdy nedovolila jim do toho kecat, jsou to jejich peníze.
Máš pravdu, ta rodina mě právě na tom mrzí nejvíce. Moc děkuji za komentář.

[5]: Moc děkuji za povzbudivý komentář ♥ Je to naprostá pravda, každý má priority a hodnoty jinde, což je pochopitelné. Lidé reagují většinou na neznámé věci, ale co nechápu jsou až takovéhle extrémní reakce na vcelku velmi neškodný koníček, u kterého si říkám, že by měli být ještě rádi, že nás vede ke kreativním činnostem.
Ještě jednou děkuji ♥

[6]: Děkuji moc za podporu,máš naprostou pravdu a až se zase někdo bude divit a pohoršovat, přečtu si tady ty všechny komentáře a hnedka se na to budu dívat s nadhledem.

Ještě moc děkuji za milé komentáře ♥

8 Hiroko von Rabersdorf Hiroko von Rabersdorf | 5. března 2014 v 20:41 | Reagovat

Já mám docela štěstí. Moje teta je chovatelka. BJD jí sice nijak neokouzlily, ale ráda si Lawriho ochmatlá a ohýbá mu kloubíkama. Totéž její děti (všechny, i když nejmladší boban pořád tvrdí, že je Lawri holka a nedá se přesvědčit ani jeho fyzilogickou podobností s ním samým :D).Babička z taťkovi strany je v pořádku, sama má poměrně praštěné koníčky, zvlášť s ohledem na svůj věk. :D Babička z druhé strany to bere jako další líbůstku, kterou mám. A nijak extra jí to neva (+ my jsme se ségrou ty větší magoři, ale hodnější vnoučata takže máme u babičky plus). A jedna ne úplně vlastní teta je bývalá sběratelka porcelánek a BJD se jí moc líbí + její dcera už má velké plány, tak spolu šetří. :D Moji rodiče se asi rok smiřovali, ale teď už je občas přistihnu u toho, jak se mě ptají: "A panďulák nejede?" když jedeme na nějakou slávu k rodině. Dokonce si pamatují jak se jmenuje, a když mu občas řeknu počeštělou verzí jeho jména, tak se diví. A všímají si na něm nových věcí. A mamka se chlubila v práci. :D
Asi mám kolem sebe lidi, co dokážou minimálně tolerovat něčí koníček. :) A nejlepší reakce na světě byla tátova kamaráda po tom, co se dozvěděl cenu. "A to mluví? Nebo co to dělá.".. zato jeho přítelkyni se moc líbil a vydržela si s ním docela dlouho hrát. :)

9 Arengil Arengil | Web | 5. dubna 2014 v 21:24 | Reagovat

Podpora!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama